Węglowo-ceramiczne hamulce     Wysoka temperatura jest największym wrogiem hamulców, dlatego w samochodach rozwijających ogromne prędkości stosuje się węglowo-ceramiczne hamulce, ponieważ są po prostu niezawodne.


Co warto wiedzieć o hamulcach węglowo-ceramicznych?

     Posiadają właściwości, które sprawiają, że idealnie nadają się do jazdy wyczynowej. Podstawowymi składnikami tarczy hamulcowej jest żywica, krzem, węgiel oraz włókno węglowe. Tarcza zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości materiałowi o wysokiej wytrzymałości - węglikowi krzemu. Hamulce węglowo-ceramiczne wyróżniają się spośród pozostałych wieloma zaletami. Po pierwsze, są bardziej wytrzymałe, odporniejsze na ścieranie oraz trwalsze. Po drugie, są odporne na wysokie temperatury, nawet rzędu 800°C. Na uwagę zasługuje ich wytrzymałość, która sprawia, że służą pojazdowi nawet przez całą jego żywotność.

     Ważną zaletą tych hamulców jest również ich masa. Są one lżejsze od zwykłych hamulców, co sprawia, że przekłada się to na lepsze prowadzenie, przyczepność i komfort. Zostały tu przedstawione pozytywne aspekty, ale warto również wspomnieć o słabych stronach. Hamulce węglowo-ceramiczne nie są stosowane powszechnie.

Pierwsze wykorzystanie hamulców węglowo-ceramicznych     Hamulce węglowo-ceramiczne w latach 90 po raz pierwszy trafiły do francuskiego samochodu Venturi Atlantique 400 GT- francuskie auto, o którym już nikt nie pamięta. Nie oznacza to jednak, że zapomniano też o hamulcach węglowo-ceramicznych. Wręcz przeciwnie, hamulce stały się bardziej popularne na całym świecie.
     Moda na hamulce ceramiczne rozpoczęła się wraz z pojawieniem się Ferrari Enzo w 2002 roku. Z czasem hamulce węglowo-ceramiczne trafiły do konkurencyjnych samochodów typu Porsche Carrera GT czy Mercedes-McLaren SLR. Technologie tą stosuję się tez w SUV-ach (Audi Q7 V12 , Porsche Cayenne).


Moje odczucia

     Moim zdaniem warto zasiąść za kierownicą sportowego auta i je przetestować. Miałem okazję i przyjemność sprawdzić jak naprawdę funkcjonują hamulce węglowo-ceramiczne w Ferrari 458 Italia. Italia jest wyposażona w hamulce firmy Brembo. Byłem pod ogromnym wrażeniem ich działania. Zachęcam wszystkich do przetestowania tych hamulców, są po prostu bezkonkurencyjne!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Robert Kubica

Nowość w świecie luksusu - Audi A8 D5

Dacia Lodgy Stepway - rodzinny, praktyczny Minivan